می 18 2019 0دیدگاه
استخر ذخیره آب کشاورزی

مراحل طراحی استخر ذخیره آب کشاورزی با ژئوممبران

در مقالات قبلی به توضیح مراحل احداث استخر آب کشاورزی با ورق ژئوممبران پرداختیم. در این مقاله 3 مرحله اصلی مربوط به طراحی استخر ذخیره آب با ژئوممبران را با هم بررسی می کنیم.

برای طراحی استخر ذخیره آب کشاورزی به کمک ژئوممبران 3 مرحله اصلی را باید انجام داد:

1-تعیین محل دقیق استخر آب

2-تعیین میزان حجم استخر

3-مشخص کردن ابعاد استخر

در ادامه به توضیح هر یک از این سه مرحله می پردازیم:

1-تعیین محل دقیق استخر آب

محل استخر ذخیره آب کشاورزی باید جایی انتخاب شود که کمترین هزینه برای احداث آن را در پی داشته باشد. توجه به منبعی که قرار است آب استخر به واسطه آن تامین شود اعم از رودخانه، چاه، چشمه و …و فاصله تا آن، نحوه انتقال آب به استخر و خروج آب از آن، مقدار شیب زمین از جمله مواردی هستند که باید در نظر داشت تا مکان دقیق استخر آب را بتوان تعیین کرد.

2-تعیین میزان حجم استخر

حجم استخر را با توجه به مدت زمانی که زمین کشاورزی آب در اختیار دارد، و نیز حداکثر میزان دبی آب ورودی به استخر تعیین می کنند. البته همیشه برای اطمینان بیشتر حجم استخر را کمی بزرگتر از نتیجه محاسبات می سازند. همچنین اگر کاربرد استخر، هم برای ذخیره آب باشد و هم برای پرورش ماهی، این مقدار حجم اضافه تر از محاسبات را کمی بیشتر در نظر می گیرند.

3-مشخص کردن ابعاد استخر

مهم ترین ویژگی ای که ورق ژئوممبران دارد و باعث شده که بتوان در هر نوع استخر ذخیره آبی آن را استفاده کرد، این است که به شکل و اندازه استخرها وابسته نیست. یعنی اگر استخر در هر مکانی باشد و به هر شکلی باشد، می توان با ورق ژئوممبران آن را عایق بندی کرد.

 

 

farishdemouser

Write a Reply or Comment

19 − 14 =