آوریل 12 2019 0دیدگاه
روف گاردن

بارهای تحمیلی از اجرای روف گاردن به سازه

بارهای وارده بر پشت بام را می توان به دسته های 1- بارهای مرده، 2- بار زنده بام سبز، 3- سایر بارهای محیطی تقسیم بندی کرد. در ادامه مقاله به بررسی هر یک از این بارها می پردازیم.

1- بارهای مرده:

این بارها در حقیقت به بارهایی گفته می شوند که امکان جابه جایی آن ها وجود ندارد. برای مثال وزن حاصل از پوشش گیاهی روف گاردن، وزن خاک آن (وزن خاک  در حدود 1800 کیلوگرم بر مترمکعب است که این مقدار در حالت اشباع به 2100 کیلوگرم بر مترمکعب افزایش خواهد یافت)، آلاچیق، وزن لایه های روف گاردن، وزن مصالح بنایی به کار رفته در سقف، وزن گلدان های بزرگ یا فلاورباکس که جای ثابت دارند و قابل جابجایی نیستند و خاکشان عمقی با مقدار بیش از نیم متر است و نیز برای کاشت درختچه استفاده می شود، در این دسته از بارها قرار می گیرند.

2- بارهای زنده:

منظور از بار زنده بارهایی است که قابلیت جا به جایی دارند. به عنوان مثال در روف گاردن، وزن افرادی که در آن رفت و آمد می کنند از جمله بارهای زنده محسوب می شوند (در مقاله “چگونه می توان از انتقال صدای کف روف گاردن به واحدهای پایینی جلوگیری کرد” در مورد نحوه عایق سازی کف روف گاردن توضیح داده شده تا صدای رفت و آمد به طبقات پایینی انتقال پیدا نکند) همچنین وزن میز و صندلی ها، گلدان های کوچک و باقی وسایلی که قابلیت حرکت و جابجایی دارند جزء این دسته محسوب می شوند.
3سایر بارهای محیطی:
بار عوامل زیست محیطی مثل زلزله، برف و باران، سیل، باد که طبق مبحث 6 مقررات ساختمان قابل محاسبه هستند، در این دسته قرار می گیرند. اجرای روف گاردن بر این دسته از بارها بی اثر است.

در خصوص هزینه های اجرای روف گاردن یا بام سبز با کارشناسان ما در گروه مهندسی آرتا پلیمر در تماس باشید.

 

farishdemouser

Write a Reply or Comment

18 + نه =