سپتامبر 13 2019 0دیدگاه
ژئوتکستایل نبافته

مهم ترین کاربردهای ژئوتکستایل نبافته

ژئوتکستایل نبافته که از سه نوع پلی پروپیلن، پلی استر و ترکیبی از این ها تولید می گردد، از گرماژ 100 تا 900 گرم در متر مربع با ضخامتی بین 1 تا 5 میلی متر و به عرض سه متر و بیست سانتی متر تولید می شود. توجه داشته باشید که خصوصیات فنی ژئوتکستایل نبافته بر حسب پروژه و نیاز مشتری متغیر می باشد.

از جمله مزیت های ژئوتکستایل می توان به هزینه پایین، اجرای آسان و کاهش مدت زمان اجرای پروژه نسبت به روش های مشابه اشاره کرد.

در ادامه این مطلب با هم به بررسی کاربردهای ژئوتکستایل نبافته می پردازیم.

  • تسلیح : ژئوتکستایل نبافته را در بسترهایی که ظرفیت باربری پایینی دارند به کار می برند. مثلا در زمین هایی با ماسه بادی یا خاک لجنی تا با استفاده از آن ها خاک تسلیح یابد و در نتیجه آن مقاومتش بیشتر شود.
  • زهکشی : از ژئوتکستایل نبافته برای خاک چال ها و مکان های دفن زباله، دیواره تونل ها، پشت دیوار حائل استفاده می شود. همچنین از این ژئوتکستایل ها در زیر خاک ریز جاده ها هم استفاده می شود.
  • حفاظت: کاربرد دیگر ژئوتکستایل نبافته حفاظت از ژئوممبران است. ژئوتکستایل زیر ورق ژئوممبران و بر روی بستر خاکی قرار گرفته و مخصوصاً در نواحی کوهستانی و استخر آب از ژئوممبران در مقابل آسیب های احتمالی محافظت می نماید.
  • فیلتراسیون : ژئوتکستایل نبافته که میتواند آب را انتخابی عبور دهد، از وارد شدن ریز دانه های بالا دست به حفره زهکش جلوگیری می کند.
  • جداسازی: به عنوان جداسازی دو نوع مختلف بافت خاک
  • از ژئوتکستایل نبافته در زیر آسفالت هم استفاده می شود تا ترک های انعکاسی را به تاخیر بیندازد.

ما در گروه مهندسی آرتا پلیمر آماده اجرای پروژه های شما هستیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در تماس باشید.

farishdemouser

Write a Reply or Comment

دوازده + ده =