ژوئن 28 2019 0دیدگاه
ژئوستنتتیک

تاریخچه تكامل ژئوسنتتیك ها

پدر ژئوتکستایل دنیا آقای باب بارت است که نخستین فردی بود که مواد ژئوسنتتیک را در پروژه های آب و خاک استفاده کرد. وی در سال 1950 میلادی از ورقه های تک رشته ای برای ژئوتکستایل بافته شده به عنوان فیلتر جهت کنترل کردن فرسایش استفاده کرد.

در سال 1960 میلادی مهندس های آمریکایی، ژئوتکستایل های بافته شده را به عنوان جایگزین برای فیلترهای دانه ای در سیستم حفاظت از شیب ها استفاده کردند. در سال 1975 میلادی از ژئوتکستایل ها در هلند برای محافظت از ساحل رودخانه ها استفاده شد. طوری که در بین سال های 1975 تا 1977 میلادی از 2 میلیون متر مربع ژئوتکستایل برای محافظت از ساحل های رودخانه ها استفاده شد. امروزه هم درهلند این روش، روشی استاندارد برای محافظت از سواحل است.

در سال 1960 میلادی آقای کارل ترزاقی که اهل کانادا بود، از حدود 1 هکتار ژئوممبران از جنس pvc برای آب بندی یکی از سدهای کشورش استفاده کرد. در فرانسه نیز از ژئوتکستایل در سد والکراس استفاده شد.

17 سال بعد، یعنی سال 1977 میلادی نخستین کنفرانس ژئوتکستایل در دنیا برگزار شد و استفاده از ژئوتکستایل ها جهت زهکشی مورد تایید مهندسین عمران و سایر مهندسان قرار گرفت.

از زمان پیدایش ژئوتکستایل تا سال 1990 میلادی، 500 میلیون متر مربع ژئوتکستایل در آمریکا استفاده شد و تا یک سال قبل آن به مقدار نود میلیون متر مربع پی وی سی برای تولید ژئوممبران به فروش رسید. ذکر این نکته حائز اهمیت است که تفاوت مقدار فروش ژئوممبران با ژئوتکستایل به خاطر گران تر بودن ژئوممبران است.

ژئوسنتتیک ها در ایران به علت هزینه زیاد و ناشناس بودن توسط کارفرمایان در پروژه های اندکی مورد استفاده قرار گرفته است.

شرکت مهندسی آرتا پلیمر با بیش از ده سال تجربه موفق و اجرای محصولات ژئوسنتتیک شامل ژئوبگ، ژئوممبران، ژئوتکستایل، ژئومش، ژئودرین، ژئومت، دیمپل شیت، ژئونت در ایران ، اکنون با استفاده از محصولات ژئوسنتتیک آماده ارائه خدمات در بخش های مختلف می باشد.

 

farishdemouser

Write a Reply or Comment

ده − 4 =